‘Rozprawa Trwała Dokładnie 15 Minut’. Jak Pani Elżbieta Uzyskała Szybki Rozwód?

Kamil Jura
Kamil Jura

Prawnik, mediator rozwodowy, współzałożyciel Nowego Etapu.

ODCINEK 3

Ten odcinek jest dla Ciebie, jeśli...

Transkrypcja:

Kamil

Dzień dobry. Nazywam się Kamil Jura i jestem współzałożycielem kancelarii Nowy Etap, a także autorem książki Sekrety rozwodu. Zapraszam na serię wywiadów, w której omawiamy tematykę rozwodów z różnych perspektyw i doradzamy jak przejść ten trudny czas bez nadmiernego obciążenia emocjonalnego oraz finansowego. W dzisiejszym odcinku jest z nami Pani Elżbieta. Witam Pani Elżbieto.

Elżbieta

Dzień dobry.

Kamil

Przyjechała Pani do nas z Białegostoku, kawał drogi do Poznania.

Elżbieta

Zgadza się, ale że wakacje to podróże wskazane.

Kamil

Udało się też zajechać do Poznania. Bardzo się cieszymy, bo rozmawiać będziemy o temacie trudnym, trudnym dla. Dla wszystkich, którzy się z nim stykają. Czyli rozwód. Pani już jest po rozwodzie, Po rozwodzie ugodowym. Jak doszło do ugody? Chciałbym dowiedzieć się od Pani przede wszystkim, jak wyglądał moment, kiedy pani już zdecydowała się na rozwód i zastanawiała się Pani, jak go przeprowadzić? Jakie Pani miała możliwości? Czy rozważała Pani rozwód z orzekaniem o winie? Czy zawsze brała Pani rozwód bez orzekania o winie pod uwagę? Czy konsultowała się Pani z kimś? Rozmawiała Pani z kimś? Jakie były myśli? Jaki był proces myślowy właśnie do chwili, kiedy zdecydowała się Pani na podjęcie rozwodu przy pomocy mediacji? Jakby Pani się mogła podzielić.

Elżbieta

Od samego początku, od kiedy odeszłam od męża, zależało mi, żeby rozwód przebiegał bez orzekania o winie. Szybko, sprawnie, bez problemu. Spotkałam się z adwokatem i doradzono mi jednak orzekanie o winie

Kamil

I ten proces. Nazwijmy go sporny, tradycyjny, trudny.

Elżbieta

Dokładnie tak, ale stwierdziłam, że już i ja, i dzieci swoje przeszliśmy, więc wolałam jak najszybciej to ukrócić. Więc przypadkiem zupełnie znalazłam stronę internetową z Państwa firmą i zdecydowałam się podjąć właśnie te kroki, żeby to było właśnie jak najmniej stresowo ze względu na dzieci przede wszystkim.

Kamil

Okej, czyli była Pani na konsultacji z prawnikiem, który wskazał Pani, że jest szansa na to, żeby przeprowadzić rozwód z orzekaniem o winie. Pani nie chciała tego rozwodu z orzekaniem o winie.

Elżbieta

Bardzo chciałam tego uniknąć, tak.

Kamil

Okej. Okej. Czy wtedy uzyskała Pani informację od adwokata np. o możliwości przeprowadzenia mediacji? Czy jeszcze Pani o tym nie wiedziała?

Elżbieta

Nie wiedziałam o tym.

Kamil

Okej. Dowiedziała się Pani całkowicie przypadkiem przez internet Rozumiem.

Elżbieta

Dokładnie tak.

Kamil

I wcześniej też nic Pani nie słyszała o mediacji o takiej możliwości.

Elżbieta

Nikt nawet mi o tym nie wspominał, że jest taka w ogóle możliwość. Można było sugerowaną u notariusza załatwić wszystko, podpisać itd. Ale jakby mediator sam w sobie to nie był mi do tej pory znany.

Kamil

Mediator jako osoba, która pomaga dopracować porozumienie.

Elżbieta

Tak dokładnie.

Kamil

Notariusz raczej pomoże przygotować już porozumienie wypracowane. Co panią przekonało, że sięgnęła Pani po telefon, wykręciła numer telefonu do nas i zadzwoniła?

Elżbieta

Sposób, w jaki państwo pracują i szybki, sprawny rozwód dokładnie takim, na jakim mi zależało.

Kamil

To jaki był przebieg od momentu, kiedy pani zadzwoniła do jednego z naszych doradców, do naszej firmy? Na pewno rozmawiała pani z naszym doradcą, jak to wyglądało, co się działo.

Elżbieta

Jednego dnia rozmawiałam z doradcą. Właśnie zostało mi omówione, jak w jakiś sposób to będzie wyglądało. Następnego dnia zadzwonił już mediator do mnie, kolejnego dnia do męża. Już tak naprawdę proces się zakończył, bo z mężem ustaliliśmy wspólną ścieżkę na samym początku i oboje uzgodniliśmy dokładnie to samo. Tak naprawdę cały proces mediacyjne w sumie trwało 3 dni.

Kamil

Okej. Okej. Czyli 3 dni i było już po mediacji.

Elżbieta

Tak dokładnie.

Kamil

I było wszystko ustalone, a przypomnijmy w Państwa przypadku są też małoletnie dzieci, czyli było ustalenie też dotyczące dzieci jako opieka. Rozumiem tam być może kwestie alimentacyjne. Domyślam się, że po prostu te wszystkie okoliczności i też zdecydowała się pani wtedy na rozwód bez orzekania o winie.

Elżbieta

Dokładnie tak.

Kamil

Jakby świadomie rezygnując z możliwości żądania, bo jak adwokat pani przekazał. Mogłaby Pani go uzyskać, przynajmniej szansa była duża.

Elżbieta

Była szansa, ale jednak wydaje mi się, że stres i to wszystko zdrowie moje i dzieci psychiczne wydaje mi się, że są cenniejsze niż jakiekolwiek większe alimenty na mnie czy na dzieci.

Kamil

Czyli jakby świadomie Pani rezygnowała z możliwości korzyści finansowych, jeżeli by doszło do zasądzenia alimentów na Panią, mając na uwadze inne, powiedzmy te kwestie psychologiczne związane z dziećmi w ogóle z samym stresem. Czyli tak to Pani analizowała. Okej. Mediacja, tak jak Pani powiedziała trzy dni. Co się później działo.

Elżbieta

Potem były procesy podpisywania dokumentów i ustalania wszystkiego, podpisywania.

Kamil

I było podpisane, tak? Mediator wysłał do Państwa dokumenty. 

Elżbieta

Zostało podpisane przez nas odesłane i następnie przez Państwa wysłane już do sądu.

Kamil

Okej. I dalej. Procedura sądowa.

Elżbieta

Uzyskaliśmy telefon z sądu, że została.

Kamil

Telefon?

Elżbieta

Tak. Zadzwoniła do mnie chyba sekretarka pani sędzia, czy ktoś taki? I poinformowała, że sędzia się zaznajomiła z naszymi dokumentami i że jest tam już wszystko uzyskałam, wszystko podpisane, wszystko ustalone. Zaprasza nas w dość szybkim terminie, bo w ciągu tych kolejnych dwóch dni mieliśmy już rozprawę.

Kamil

A pamięta pani od momentu, kiedy dokumenty zostały wysłane do sądu? Do momentu rozwodu? Pamięta pani, ile to trwało? Mniej więcej.

Elżbieta

To był czas Bożego Narodzenia, więc wydaje mi się, że ten okres okołoświąteczny troszeczkę to wydłuża. Mimo wszystko był to 2 tygodnie.

Kamil

2 tygodnie, 2 tygodnie od momentu wysłania dokumentów do sądu. Uzyskała Pani telefon od sędziego czy tam od pani sekretarz, że jest wolny termin, czy państwo przyjedziecie? Tak?

Elżbieta

Tak cała rozprawa trwała dokładnie 15 minut z dwiema przerwami, więc wydaje mi się, że rewelacyjny w ogóle czas.

Kamil

Rozprawa była pewnie trudna jak zawsze, bo to jest rozwód, ale nie tak trudna, jak by się Pani spodziewała?

Elżbieta

Dla mnie w ogóle nie była trudna. Ja uważam, że taki rozwód, jaki my uzyskaliśmy, to jest jeden z lepszych rozwodów, jaki w ogóle można, by było sobie wymarzyć. W ogóle bez stresu. Wszystkie dokumenty już były właśnie przygotowane, wszystko zostało omówione i tak naprawdę nic nowego nie mogło mnie już zaskoczyć.

Kamil

Tak po prostu szliście Państwo potwierdzić to co już było ustalone.

Elżbieta

Dokładnie tak.

Kamil

Nic. Nie było jakiegoś takiego elementu wątpliwości co się wydarzy i to też panią uspokajało.

Elżbieta

Bardzo.

Kamil

Okej. A jak Pani jakby krąg osób, znajomych i tak dalej, bo mówiła pani o tym, że była wola, przynajmniej tutaj adwokat przekazywał pani informacje, że jest szansa na uzyskanie rozwodu z orzekaniem o winie, czy miała Pani wsparcie w tym, żeby to było jednak ugodowo, czy bardziej tutaj Pani utrzymywała informacje cały czas, żeby dążyć do rozwodu z winy.

Elżbieta

Ja wszystkim tłumaczyłam, że jednak to jest cenniejsze. Zresztą wszyscy widzieli, że ja jestem szczęśliwsza i dzieci są spokojniejsze, szczęśliwsze, więc jakby.

Kamil

Wspierali Panią.

Elżbieta

Tak, decyzja, którą podjęliśmy o mediacji i szybkim rozwodzie. Gołym okiem było widoczne, że to jest najlepsze rozwiązanie.

Kamil

Okej. Jak pani myśli, czy mediacja uchroniła panią przed czymś?

Elżbieta

Zdecydowanie tak. Myślę, że ogromny stres został odsunięty całkowicie na bok. Mediacje przeprowadzone właśnie w sposób online, tak naprawdę w dowolnym miejscu, w jakim się znajdowaliśmy, komfortowym dla nas, to jest duży plus.

Kamil

Gdyby mediacji nie było, rozwód by prawdopodobnie jeszcze przebiegał.

Elżbieta

Bardzo możliwe. Na pewno sama pani sędzia nie ustaliła by takiego szybkiego terminu.

Kamil

A właśnie są pewne procedury, które poniekąd powinny zostać zachowane. No i pytanie do Pani czy sąd wzywał świadka dotyczącego. Świadek, który miałby potwierdzić okoliczności związane z sytuacją opiekuńczo-wychowawczą dzieci? Czy był kurator np. czy była kwestia psychologów, czy to się pojawiało.

Elżbieta

Nie było nic takiego potrzebne.

Kamil

Nic. Czyli żadnych świadków bez świadków, po prostu sami państwo poszliście i na bazie ugody potwierdziliście wszystko i uzyskaliście rozwód zgodnie z waszymi ustaleniami, czyli rozwód taki jaki sami ustaliliście.

Elżbieta

Dokładnie tak było.

Kamil

Ostatnie pytanie czy poleca Pani mediację?

Elżbieta

Bardzo polecam wszystkim, każdemu tak na prawdę kto chce się zdecydować na rozwód. Wydaje mi się, że to jest mimo wszystko najlepsze. Najlepsza droga, najlepsza decyzja jaką można podjąć.

Kamil

Pani historia i fakt, że Pani się tu pojawiła i zdecydowała się Pani podzielić tymi informacjami myślę, że przysłuży się innym osobom. Osoby, które też nie wiedziały o mediacji tak jak Pani być może zobaczą Pani podcast i może Pani mieć pewne przekonanie, że w części będzie Pani miała swój udział w tym, że być może ktoś inny przeprowadzi rozwód łagodnie i też będzie z tego zadowolony, że faktycznie trafił na Pani podcast. Bardzo dziękuję.

Elżbieta

Ja również bardzo dziękuję.

Kamil

Dziękuję bardzo za rozmowę, za podzielenie się tymi informacjami, za przyjazd z tak daleka, można powiedzieć. Pobliże Białegostoku.

Elżbieta

To była czysta przyjemność. Dziękuję ślicznie.

Kamil

Dziękuję.

Kamil Jura
Kamil Jura

Prawnik, mediator rozwodowy, współzałożyciel Nowego Etapu.

Opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych, który umożliwia uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

,,Przez lata rozwodziłem ludzi tradycyjną metodą, widząc, jak stres dosłownie wyniszcza małżonków. Dlatego wypracowałem własną strategię, dzięki której można rozwieść się bez wyczerpujących emocjonalnie i finansowo procesów. Ten podcast jest dokładną wskazówką, jak wziąć rozwód mądrze.”

Kancelaria rozwodowa - NOWY ETAP

Wiedza oparta na doświadczeniu

1050+

klientów

99,8%

skuteczności

8 dni

najszybszy rozwód

4,8

ocena z Google

Kancelaria rozwodowa - NOWY ETAP

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i dowiedz się, jak obniżyć koszty rozwodu i uzyskać go już na pierwszej rozprawie

Bez wydawania pieniędzy na adwokata

Bez wyczerpujących procesów z dowodami i świadkami

Bez obaw i tworzenia scenariuszy, jak potoczy się rozprawa

 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Kamil Jura

Prawnik i mediator

Zapraszam do kontaktu:
 Zapraszam do kontaktu 
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód