Ile wynoszą alimenty na dziecko? Dokładne wyliczenie kosztów

Mężczyzna trzyma w rękach książkę na temat alimentów na dziecko
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

Podczas procesu rozwodowego jednym z podstawowych elementów do ustalenia jest obowiązek alimentacyjny na dzieci. Zastanawiasz się w jaki sposób sąd wylicza kwotę należności oraz jak wysoką kwotę może zasądzić? W tym artykule znajdziesz informację jak kształtują się alimenty w 2022 roku. 

Ustalanie wysokości alimentów

Sąd podczas rozprawy sądowej decyduje o przyznaniu obowiązku alimentacyjnego stronom. Alimenty ustanawiane są w celu pokrycia kosztów na usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Mają dostarczać środki potrzebne na utrzymanie dziecka. 

Czym są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego?

Nie ma jednoznacznej definicji na pojęcie usprawiedliwionych potrzeb. Wysokość zależy od cech oraz okoliczności wychowania dziecka. Zgodnie z art. 96 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego opiekunowie dziecka zobowiązani są do troszczenia się o rozwój duchowy i fizyczny dziecka, a także do przygotowania go do pracy dla dobra społeczeństwa. 

Do usprawiedliwionych potrzeb zaliczyć należy: 

  • wyżywienie,
  • odzież,
  • leczenie, 
  • warunki mieszkaniowe, 
  • kształcenie ogólne, 
  • kształcenie zawodowe, 
  • wydatki na zapewnienie potrzeb kulturalnych, 
  • wydatki na zapewnienie higieny osobistej, 
  • rozrywki, 
  • wypoczynek.

Sytuacja finansowa zobowiązanego, a alimenty

Podczas uwzględniania wysokości alimentów należy również wziąć pod uwagę warunki finansowe zobowiązanego. Jednak w zestawieniu z zakresem potrzeb uprawnionego. 

Trzeba pamiętać jednak, iż głównym celem alimentów jest właśnie zapewnienie podstawowych warunków egzystencji. Reszta z potrzeb może zostać zapewniona, w zależności od cech osobistych dziecka oraz możliwości zarobkowych rodzica. Dzieci powinny mieć zapewnioną przynajmniej równą stopę życiową co rodzice. 

Podstawą do ustalenia alimentów jest wynagrodzenie główne rodzica, ale również premie, świadczenia z funduszu socjalnego i dodatki, świadczenia w naturze, nagrody lub wypłaty za prace dorywcze.

Alimenty, a wychowanie dziecka

Wysokość alimentów różni się w zależności od wkładu w wychowanie dziecka. W takim wypadku możliwe jest zasądzenie obowiązku alimentacyjnego w całości lub w części. 

W tym wypadku alimenty są zasądzane nie w postaci pieniężnej, a w postaci wychowania dziecka oraz osobistych starań o jego utrzymanie. Realizuje się wówczas obowiązek zaspokojenia świadczeń materialnych i osobistych dziecka. 

Alimenty minimalne na dziecko

Wysokość alimentów jest ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb dziecka, a także sytuacji finansowej zobowiązanego. Powszechne orzecznictwo przyjmuje, że minimalna kwota na jedno dziecko opiewa na kwotę 500 zł miesięcznie.

W 2019 roku średnia wysokość alimentów wynosiła 967 zł w przypadku ustalenia przy rozwodzie, poza nimi opiewała na kwotę 675 zł. Natomiast w przypadku spraw sądowych ustalenia ojcostwa 552 zł. 

Alimenty będą więc zależne od wielu czynników np. wieku dziecka. Dla przykładu im dziecko starsze tym alimenty mogą być zasądzone w wyższej kwocie. Ponadto w przypadku schorzeń generowane będą większe koszty jego utrzymania. 

Rozwód nawet w 8 dni z Programem Ochrony Dzieci™

Zakończ nieszczęśliwy związek dbając swoje o finanse, bez traumy dla Ciebie i dzieci, bez walki w sądzie, bez wyciągania brudów oraz bez niszczenia relacji ze znajomymi i rodziną.

 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód