Adwokat rozwodowy vs. Mediator. Która pomoc jest najlepsza?

Mężczyzna zastanawia się na temat adwokata i mediatora
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

Rozwód niesie za sobą wiele nieprzyjemnych zdarzeń. Jest to bardzo trudny okres dla obojga małżonków, ale nie tylko dla nich. Przeżywają go również dzieci, rodzice oraz przyjaciele. Dlatego też bardzo ważne jest właściwe podejście do rozwodu – nie tylko od strony emocjonalnej, ale i technicznej. W tym artykule dowiesz się, jakie podjąć pierwsze kroki oraz od kogo uzyskać pomoc.

Kogo nazywamy „adwokatem rozwodowym”?

Adwokat rozwodowy to nikt inny, jak prawnik wykonujący zawód adwokata, który specjalizuje się w prawie rodzinnym/rozwodowym. Oczywiście, pod hasłem „adwokat rozwodowy” kryje się często radca prawny. Natomiast to, czy określony prawnik wykonuje zawód adwokata, czy radcy prawnego, nie ma znaczenia z punktu widzenia potencjalnego klienta. Tutaj ważna jest konkretna osoba, ciesząca się zaufaniem i słynąca z profesjonalizmu w obszarze rozwodów, bowiem zarówno „adwokat”, jak i „radca prawny”, są równie profesjonalni i kompetentni. 

Mediatorem rozwodowym często bywają prawnicy, ale też psycholodzy czy terapeuci, którzy ukończyli odpowiednie szkolenie w zakresie mediacji. Sprawny mediator, wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę, wesprze małżonków w tym trudnym czasie. Sprawi, że rozwód przebiegnie w sposób jak najmniej uciążliwy. Dzięki mediatorowi małżonkowie będą mogli liczyć na dyskrecję, poufność oraz na zakończenie całego procesu rozwodowego w bardzo krótkim czasie, przy zminimalizowanym stresie. Mediator udzieli małżonkom odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania i poprowadzi strony do zawarcia porozumienia. Jest to niewątpliwe olbrzymia zaleta mediacji. Małżonkowie rozwodzą się w taki sposób, na jaki się godzą. Bez przykrych zdarzeń i niemiłych emocji.

Kiedy zatem zdecydować się na pomoc adwokata rozwodowego, a kiedy mediatora?

Najlepszą odpowiedzią będzie: w pierwszej kolejności powinno się kierować do mediatora.

Dlaczego? Mediator rozwodowy jest osobą bezstronną i nie działa na korzyść jednej strony, tylko obydwu. Stara się pomóc małżonkom wypracować porozumienie. Pomaga im, tłumaczy niezrozumiałe kwestie prawne, przygotowuje niezbędną dokumentację. Co więcej, swoją pracę wykonuje w sprzyjających warunkach, bowiem mediację można przeprowadzić w kancelarii mediacyjnej lub nawet online, co oznacza, że małżonkowie nie muszą spotykać się w gmachu sądu. Warunki swojego rozwodu ustalą z własnego fotela. Po wypracowaniu ugody, od rozwodu małżonków dzieli już tylko jedna rozprawa sądowa, na której obecność prawnika nie jest konieczna. Rozprawa ogranicza się do wysłuchania stron i przyjęcia przez sąd ostatecznego potwierdzenia ugody wyrażonego przez współmałżonków. Następnie dochodzi do  rozwodu. Bez przykrych sytuacji, wzywania przyjaciół na świadków czy roztrząsania na sali rozpraw swoich spraw prywatnych. Dlatego też każdy rozwód powinien zostać poprzedzony mediacją. Zatem, odpowiadając na pytanie: kiedy zdecydować się na pomoc mediatora? Odpowiedź brzmi: zawsze, ale koniecznie na samym początku. „Zawsze” dlatego, że do mediacji można przystąpić w toku postępowania sądowego, co już jest trudniejsze. Trudniejsze dlatego, że w czasie postępowania sądowego konflikt stron zwykle się tylko zaostrza i coraz ciężej o porozumienie.

Mediator rozwodowy powinien być pierwszym kontaktem dla osób chcących się rozwieść.

Kiedy kierować się do adwokata rozwodowego?

Jeżeli chcemy żądać orzeczenia rozwodu z winy żony/męża lub jeśli drugi małżonek nie wyrazi zgody na mediację. Brak zgody na mediację jest znaczną przeszkodą, jednak profesjonalni mediatorzy mają wypracowane sposoby na przełamywanie oporu lub uprzedzeń względem mediacji. 

Proces rozwodowy jest bardzo trudny zarówno od strony prawnej, jak i mentalnej. Brak profesjonalnego pełnomocnika u boku jest ryzykowny, a na szali stawiamy swój stan majątkowy i emocjonalny po nastaniu rozwodu. Decydując się na tradycyjny rozwód (czyli właśnie poprzez proces sądowy), czas od decyzji o rozwiedzeniu się a faktycznym uzyskaniem rozwodu znacznie się wydłuży. Bardzo ważne jest, żeby pomagał nam w tym okresie sprawny adwokat czy radca prawny. Im mniej błędów prawnych popełni się podczas procesu, tym szybciej i sprawniej przebiegnie rozwód. Adwokat czy radca prawny może oszacować żądanie alimentów oraz podpowie, jak uzyskać alimenty jeszcze przed orzeczeniem wyroku. Zajmie się też dowodami i będzie baczył, ażeby od strony formalnej wszystko się zgadzało. Dodatkowo, na większości spraw będzie mógł uczestniczyć samodzielnie, bez udziału żony czy męża.

Podsumowując: adwokat rozwodowy czy mediator rozwodowy?

Pierwszym krokiem powinien być kontakt z mediatorem. Dopiero, gdy przeprowadzenie mediacji będzie niemożliwe, należy ubiegać się o pomoc adwokata rozwodowego lub radcy prawnego.

Pamiętaj, że mediacja ma na celu sporządzenie ugody mediacyjnej, dzięki której rozwód może nastąpić już po 3-4 miesiącach, na jednej – czysto formalnej – rozprawie.

Ważne:
Kierując się do mediatora, dowiedz się czy posiada odpowiednią wiedzę prawniczą. W Nowym Etapie wszyscy mediatorzy są prawnikami, bądź posiadają odpowiednie szkolenie z zakresu prawa rozwodowego. 

Zobacz też → porównanie rozwodu tradycyjnego z mediację rozwodową.

Kamil Jura - NOWY ETAP
Kancelaria rozwodowa - NOWY ETAP
Sprawdź ile będzie
kosztować Twój rozwód
Kamil Jura - NOWY ETAP

Rozwód nawet w 8 dni z Programem Ochrony Dzieci™

Zakończ nieszczęśliwy związek dbając swoje o finanse, bez traumy dla Ciebie i dzieci, bez walki w sądzie, bez wyciągania brudów oraz bez niszczenia relacji ze znajomymi i rodziną.

 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód