Jak sprawdzić czy żona złożyła już pozew o rozwód w 2024 r?

Mężczyzna zapisuje w zeszycie jak sprawdzić czy żona złożyła pozew o rozwód
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

Pozwani zazwyczaj dowiadują się o powództwie wytoczonym przeciwko nim w momencie, gdy zostanie na ich adres doręczony pozew. Powód jednak nie wysyła go bezpośrednio do pozwanego, a do sądu. Sąd sprawdza, czy pozew spełnia zadość wszystkim wymaganiom, po czym odsyła odpis pozwu wraz z załącznikami do pozwanego.

A jeśli przeczuwam, że żona lada dzień złoży pozew o rozwód, to jak sprawdzić, czy już tego nie dokonała?

Tak! Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy żona złożyła do Sądu pozew jest po prostu zadzwonienie do Biura Obsługi Interesanta właściwego Sądu. Pamiętaj jednak, że telefonów jest mało a interesantów sporo – oczekiwanie na połączenie może trochę potrwać.

Skąd mam wiedzieć, do którego sądu dzwonić?

O tym, do którego sądu kierowany jest pozew decyduje tak zwana właściwość. Właściwość rzeczowa określa, które kategorie spraw są rozpatrywane przez sądy rejonowe a które przez sądy okręgowe. Właściwość rzeczowa spraw o rozwód to sądy okręgowe.

Kolejnym wyznacznikiem jest właściwość miejscowa – pozew o rozwód składa się do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.

Nie wiem, który sąd okręgowy jest właściwy miejscowo. Jak mogę znaleźć tę informację?

Na to też mamy sposób – wejdź na stronę https://wi.lex.pl/govsearch/ i w pierwszym okienku wprowadź miejscowość, w której ostatnio wspólnie zamieszkiwaliście jako małżeństwo. Wyświetli Ci się wówczas Sąd Okręgowy właściwy dla rozpoznania Waszej sprawy, do którego zapewne żona złożyła pozew.

Gdzie znajdę numer telefonu do sądu?

Jak już ustalisz, który sąd okręgowy jest właściwy dla waszego ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu, musisz sprawdzić numer telefonu do sądu. Najprościej znaleźć go na stronie internetowej sądu w zakładce „Biuro Obsługi interesanta”.

Na stronie są różne numery telefonu, który jest właściwy?

W mniejszych sądach zazwyczaj jest podany jeden ogólny numer telefonu, w większych każdy wydział sądu ma swój numer telefonu. Pozwy o rozwód składane są do wydziałów cywilnych – tam też musisz się dodzwonić.

Jakie informacje muszę podać w trakcie rozmowy?

Podstawowe to oczywiście wasze imiona i nazwiska. Pracownicy Biura Obsługi Interesanta, aby zweryfikować, czy na pewno rozmawiają z osobą pozwaną mogą także poprosić o podanie numeru PESEL powoda lub pozwanego. Przygotuj sobie te informacje, zanim zadzwonisz do sądu.

Nie mogę się dodzwonić do Biura Obsługi Interesanta. Czy istnieje inny sposób?

Często zdarza się tak, że do Bura Obsługi Interesanta dzwoni jednocześnie kilka, a nawet kilkanaście osób a czas oczekiwania na kontakt telefoniczny z obsługą jest strasznie długi. Wówczas możesz udać się do sądu osobiście.

W każdym sądzie znajdziesz Biuro Obsługi interesanta, wówczas na miejscu możesz się zapytać, podając swoje dane, czy nie ma przeciwko Tobie złożonego w sądzie pozwu.

Dowiedziałem się, że pozew jednak został przeciwko mnie złożony. Co dalej?

Podstawową informacją, jakiej musisz się dowiedzieć jest sygnatura sprawy. Koniecznie ją zanotuj, będzie bowiem kluczem do podejmowania kolejnych ewentualnych działań.

Aby przyspieszyć procedurę doręczenia pozwu przez sąd do Ciebie – upewnij się, czy żona wskazała w pozwie Twój aktualny adres. Możliwe, że nie mieszkacie razem a ona nie ma stuprocentowej pewności, gdzie na co dzień przebywasz. Mogła podać nieaktualny adres, wówczas opóźniać się będzie procedura doręczenia do ciebie pozwu i rozpoczęcia postępowania.

Czy mogę przeczytać w sądzie pozew złożony przeciwko mnie?

Tak! Jeżeli niecierpliwisz się na tyle, że chcesz przeczytać pozew, zanim jego odpis zostanie doręczony do Ciebie, możesz zawnioskować o dostęp do akt.

Jak złożyć taki wniosek?

Gdy już znasz sygnaturę sprawy, ponownie zadzwoń do Biura Obsługi Interesanta właściwego sądu okręgowego i po przedstawieniu się wskaż sygnaturę sprawy i powiedz, że chcesz dokonać wglądu do akt i umów się z pracownikiem sądu na określoną datę i godzinę, w której możesz odwiedzić sądową czytelnię akt.

Czy muszę złożyć opłatę za wgląd do akt?

Nie! Z uwagi na to, że jesteś pozwanym, czyli stroną postępowania – masz prawo uzyskiwać informacje na temat toczącej się przeciwko Tobie sprawy. Stanowi o tym konstytucyjna zasada jawności postępowania i dostępu do sądu.

Gdy będziesz szedł do sądu, nie zapomnij o wzięciu ze sobą dowodu osobistego – możliwe, że pracownik będzie chciał Cię wylegitymować i sprawdzić, czy aby na pewno udostępnia akta sprawy właściwej osobie.

Czy muszę dokonać jeszcze jakichś czynności podczas wglądu do akt?

Tak. W Biurze Obsługi Interesanta lub sądowej czytelni akt znajdują się formularze zatytułowane „wniosek o wgląd do akt”. Musisz je wypełnić.

Możesz również sam napisać taki wniosek wskazując sąd i jego adres, numer i nazwę wydziału sądu, podać swoje dane, takie jak imię, nazwisko, adres i numer telefonu oraz przede wszystkim sygnaturę akt sprawy. Musisz także wskazać datę i opatrzyć wniosek własnoręcznym podpisem.

Czy mogę wykonać zdjęcia pozwu?

Tak. W niektórych sądach można wykonać fotokopię akt, które się uzyskało do wglądu bez udzielania dodatkowej zgody. Reguła jest jednak taka, że oprócz wniosku o dostęp do akt, musisz zamieścić we wniosku kierowanym do sądu wyraźną prośbę o wyrażenie zgody na fotokopię akt. Pamiętaj jednak, że w aktach sprawy w tym w pozwie znajdują się wrażliwe dane – nie udostępniaj takich zdjęć osobom postronnym.

Nie mam czasu na załatwianie tych spraw, czy mogę uzyskać informację o pozwie w inny sposób?

Możesz zlecić uzyskanie takiej informacji pełnomocnikowi. Pełnomocnik, posiadając od Ciebie odpowiednie umocowanie będzie mógł uzyskać we właściwym sądzie informacje o ewentualnym pozwie za Ciebie. Będzie mógł także dokonać fotokopię akt. Jeżeli nie chcesz zlecać sprawy pełnomocnikowi – po prostu uzbrój się w cierpliwość i wyczekuj listonosza z przesyłką z sądu.

Rozwód nawet w 8 dni z Programem Ochrony Dzieci™

Zakończ nieszczęśliwy związek dbając swoje o finanse, bez traumy dla Ciebie i dzieci, bez walki w sądzie, bez wyciągania brudów oraz bez niszczenia relacji ze znajomymi i rodziną.

 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód