4 kroki do wygrania rozwodu z orzeczeniem o winie

Mężczyzna wskazuje palcem na napis dotyczący rozwodu
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

Zdecydowałeś się już na rozwód z orzeczeniem o winie? Zastanawiasz się tylko w jaki sposób się bronić? Od czego rozpocząć przygotowania, tak aby proces rozwodowy nie był zbyt obciążający? Co zrobić, aby wygrać?

W tym artykule znajdziesz kilka kroków, które przybliżą Cię do zwycięstwa sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie.

Musisz jednak pamiętać, że każdy rozwód jest inny i nie ma jednej prawidłowej recepty na sukces. Warto jednak przygotować się jak najlepiej, aby osiągnąć zamierzony cel. 

1. Zacznij od zbierania dowodów

Po pierwsze dowody! W sądzie to Ty musisz udowodnić winę drugiej strony, dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiednich potwierdzeń na Twoje tezy.

Dużo osób składając pozew rozwodowy wskazuje na wiele argumentów, obciążających drugą stronę. Jednak same twierdzenia nie zapewnią Ci wygranej. 

Twierdzenia niepoparte dowodami nie będą ważne

Dlaczego? Bo sąd nie uwierzy w żadne z twierdzeń, nawet jeżeli według Ciebie będą zgodne z prawdą, dopóki nie zobaczy potwierdzających dowodów.

Same twierdzenia nie zmienią Twojej sytuacji, ani nie przyczynią się do orzeczenia rozwodu z winy Twojego partnera.

Jakie sytuacje nie będą mieć znaczenia dla sądu?

Prostym przykładem takiej sytuacji będzie stwierdzenie, że partner nadużywa narkotyków, alkoholu, czy innych substancji odurzających. Samo twierdzenie będzie bezużyteczne.

Jeżeli natomiast przekażesz na posiedzeniu dowody w postaci wyroku za jazdę pod wpływem środków odurzających, zaświadczenia z odbytego odwyku, czy wskażesz świadków, którzy potwierdzą Twoje zeznania, to sąd przychyli się do tego twierdzenia. 

Jakie sytuacje sąd na pewno weźmie pod uwagę?

Każda sprawa rozwodowa jest zupełnie inna. Sąd bada w szczególności wszystkie przesłanki trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, co czasami bywa trudne. W codziennym biegu za pracą oraz ciągłym zmaganiem się z brakiem czasu jednoznaczne wskazanie tej przesłanki może być wręcz kłopotliwe. 

Jeżeli w związku obie strony mają dużo do zarzucenia swoim byłym partnerom to rozwód może zakończyć się na orzeczeniu winy obu stron. W takiej sytuacji skup się więc na głównych powodach, albo zdecyduj się na rozwód bez orzekania o winie

Sąd na pewno weźmie pod uwagę wszelkie zachowania drugiej strony, które w sposób uciążliwy oraz chroniczny powodowały dyskomfort rodziny. Takie sytuacje to m.in. uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych, naruszenie nietykalności cielesnej, przemoc fizyczna, psychiczna, ale także gospodarcza, zaciąganie długów, zaniedbywanie rodziny, oziębłość emocjonalna, uzależnienie od hazardu, czy negatywny stosunek do współmałżonka.

2. Skup się na jakości dowodów

Po drugie – jakość, a nie ilość liczy się w sądzie. Warto odpuścić sobie nadmiar dokumentów, czy wiadomości od partnera, które nic nie wniosą do sprawy.

Często wystarczy tylko jeden komunikat, który bezpośrednio świadczy o nastawieniu drugiej strony lub potwierdzi jedną z przyczyn powstania trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. 

Ponadto musisz pamiętać, że im większa ilość dowodów, tym postępowanie będzie dłużej trwało.

Wybieraj więc starannie świadków, którzy faktycznie mogą wnieść coś do sprawy. Jeżeli niektórzy z nich nie są zdecydowani, lub mają wątpliwości co do złożenia zeznań na rozprawie, znajdź takich, których zeznania zagwarantują potwierdzenie twoich tez. 

3. Nie zaniedbaj kwestii alimentów, jeśli Ci na nich zależy

Jeżeli korzystasz z rozwodu z orzeczeniem o winie, to pamiętaj o tym, że możesz wnioskować również o alimenty.

W sytuacji udowodnienia winy partnerowi możliwe jest uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego, nawet jeżeli druga strona jest w niedostatku.

Podczas postępowania rozwodowego jesteś wystawiony na szereg różnych skrajnych emocji. Warto więc pamiętać o swoich żądaniach, które założyłeś sobie od momentu rozpoczęcia sprawy rozwodowej. Nie zaniedbuj kwestii alimentów.

Pamiętaj też, aby znaleźć odpowiednie potwierdzenia na fakt pogorszenia się Twojego statusu materialnego ze względu na rozwód. 

4. Zaplanuj, które twierdzenia i dowody przedstawisz w sądzie oraz w jakiej kolejności

Przed postępowaniem rozwodowym zastanów się, które twierdzenia chcesz udowodnić w pierwszej kolejności.

Następnie odpowiednio dopasuj do nich dowody, starannie je selekcjonując.

Możesz na początku spisać sobie wszystkie możliwe rozwiązania. W ten sposób zrobisz sobie przegląd ważnych twierdzeń oraz ich potwierdzeń. 

Takie rozwiązanie pomoże Ci na wybranie tych najważniejszych oraz zaplanowanie, w której kolejności możesz je powołać.

Ważne jest, aby mieć uporządkowany schemat w swojej głowie. Jasne jest, że podczas procesu wszystko może się zmienić, jednak przygotowanie da Ci większą pewność siebie i mniej zaskoczeń, które mogą być bolesne. 

Czy istnieje sposób, dzięki któremu unikniesz walki w sądzie?

Oczywiście możesz uniknąć walki w sądzie z drugą stroną i skierować się do mediatora. Pozwoli to na wypracowanie porozumienia między Tobą a Twoim małżonkiem.

Taka ugoda może obejmować nie tylko kwestie rozwodu, ale również alimentów, podziału majątku czy opieki nad dzieckiem. W sposób kompleksowy możesz więc załatwić wszystko podczas jednego spotkania z mediatorem. 

Najważniejsze, abyś Ty sam czuł się komfortowo z podjętą decyzją. 

Udostępnij artykuł

Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?

W Nowym-Etapie® wypracujemy rozwiązanie, które umożliwi Ci rozwód nawet w 22 dni.
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?