Rozwód w Polsce? „71% twierdzi, że zasługujesz na szczęście”

Mężczyzna myśli o rozwodzie w Polsce
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

W Polsce według statystyk z 2019 roku rozwodzi się ponad 20% małżeństw. Ponadto około 67% dorosłych Polaków oświadcza, że zna przynajmniej jedną osobę, która przeszła już przez proces rozwodowy. 

Jednocześnie rozwód wiąże się ze sporą ilością negatywnych myśli nie tylko o całym procesie, ale także o jego uczestnikach. Okazuje się, że ponad 52% osób nie popiera rozwodów, jednak dopuszczają je w pewnych sytuacjach.

W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy rozwód w Polsce faktycznie wiąże się jedynie z negatywnymi doświadczeniami. 

Rozwód w statystykach

Mimo tego, iż nie każdy popiera rozwody jako sposób zakończenia małżeństwa, to jednak 71% osób twierdzi, że człowiek powinien dążyć do własnego szczęścia, jeżeli nie jest usatysfakcjonowany obecną relacją.

Większość jednostek jest także za tym, aby walczyć o związek małżeński, zanim decyzja o rozwodzie zostanie oficjalnie podjęta. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeżeli kosztem jest własne zdrowie psychiczne. 

Poziom małżeństw rozpadających się jest wysoki, jednakże jednocześnie spada też ilość zawieranych związków małżeńskich. Średnio jeden rozwód przypada na trzy zawierane związki małżeńskie. 

Pamiętaj więc, że rozwód nie jest wcale obcym zjawiskiem wśród Polaków. Coraz więcej osób je akceptuje oraz uważa, że osobiste szczęście człowieka liczy się dużo bardziej niż próba układania relacji wciąż na nowo.

Dlaczego się rozwodzimy? 

Za rozwodem mogą przemawiać różne powody. Obecnie najczęściej pary rozstają się ze względu na niezgodność charakterów, niedochowanie wierności małżeńskiej, nieporozumienie finansowe, nadużywanie alkoholu, dłuższą rozłąkę, czy niedobór seksualny.

Musisz wiedzieć, że wystarczającym powodem do rozwodu dla większości Polaków jest zdecydowanie brutalne traktowanie członków rodziny przez jednego z małżonków, opuszczenie rodziny, alkoholizm, czy zdrada. 

Mniej niż 50% badanych wskazało, że taką przesłanką jest niezgodność charakterów, czy niedobranie seksualne byłych małżonków. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że sąd ocenia trwały rozkład pożycia na postawie indywidualnych przesłanek. Wówczas może wskazać również, który z małżonków ponosi winę za zupełny rozpad pożycia, chyba że strony zdecydują się na rozwód bez orzeczenia o winie.

Rzadko też w sytuacjach między małżonkami pojawia się jedynie jedna przyczyna rozwiązania małżeństwa. Przesłanki te występują często łącznie, w różnych kombinacjach. Sąd natomiast w trakcie sprawy rozwodowej musi zbadać, czy wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. 

Czy rozwód to koniec świata?

Pamiętaj, że decyzja o zawarciu związku małżeńskiego nie jest nieodwracalna. Codzienne życie w biegu, a także wciąż nadchodzące zmiany powodują, że sensowność próby ratowania relacji stoi pod znakiem zapytania. 

Nie musisz się wstydzić ani obawiać izolacji swoich bliskich ze względu na własną decyzję. Musisz pamiętać, że rozwód z obecnym małżonkiem, tak naprawdę ma na celu poprawienie jakości Twojego życia przez zakończenie negatywnie oddziałującej na Ciebie relacji. 

Po nim mogą nastąpić pozytywne zmiany w postaci nowej relacji, odkrycia nowej pasji, czy zmiany miejsca zamieszkania. Nie ma w tym nic złego, bo po prostu próbujesz od nowa ułożyć swoje szczęście. 

Pamiętaj, że toksyczna relacja może być bardziej szkodliwa dla Ciebie, jak i Twoich bliskich, jeżeli niemożliwe jest naprawienie wspólnych problemów. Bycie w takiej relacji przez długi czas powoduje jeszcze większą frustrację, a finalnie izolowanie się od siebie. 

Mimo że nie jest to prosta decyzja, to warto ją rozważyć i zastanowić się nad jej konsekwencjami. Rozwód może być zarówno szansą na nowe życie, ale też ogromnym wyzwaniem, by odnaleźć się w nowym otoczeniu oraz poradzić sobie z jego zmianą. 

Spróbuj ułatwić sobie proces rozwodu

Pamiętaj, żeby w tym okresie być dla siebie szczególnie łaskawym. Zakończenie małżeństwa jest trudne, jednak nie oznacza, że po nim nie będziesz już miał prawa do szczęścia z inną osobą.

Znajdź rozwiązania, które pozwolą Ci na rozstanie w komfortowych dla Ciebie warunkach. Rozważ skorzystanie z mediacji lub innego pozasądowego rozwiązania. Niezależnie od sposobu, który wybierzesz warto, abyś zapewnił sobie odpowiednie wsparcie. Chodzi nie tylko o bliskich, ale także specjalistów, którzy pomogą Ci dopilnować wszelkich ważnych spraw. Skontaktuj się z mediatorem, adwokatem, radcą prawnym, a także psychologiem i w łatwy sposób uzyskaj odpowiedzi na pytania, które dręczą Cię w trakcie tego procesu. Pamiętaj, że nie jesteś z tym sam.

Nie da się przygotować na wszystko przed rozwodem. Pozew rozwodowy to tylko pierwszy krok w procesie, a często czeka strony jeszcze podział majątku wspólnego, czy podział władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Wiele sytuacji może Cię zaskoczyć, będziesz też musiał podjąć wiele trudnych decyzji. W chwilach zwątpienia przypominaj sobie, że to tylko sytuacja tymczasowa, która niedługo minie. Nowe możliwości czekają na Ciebie za rogiem. 

Już wiesz, że rozwód jest trudnym doświadczeniem. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapytaj siebie czego tak naprawdę potrzebujesz. Jak chcesz, żeby Twoje życie wyglądało w przyszłości? Warto w takiej sytuacji zaufać sobie i działać w zgodzie ze sobą. Rozwód to w końcu nie tylko negatywne, ale też uwalniające doświadczenie, które pomoże Ci zmienić swoje życie na lepsze.

Rozwód nawet w 8 dni z Programem Ochrony Dzieci™

Zakończ nieszczęśliwy związek dbając swoje o finanse, bez traumy dla Ciebie i dzieci, bez walki w sądzie, bez wyciągania brudów oraz bez niszczenia relacji ze znajomymi i rodziną.

 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód