Jak przeżyć rozwód i go nie żałować?

Mężczyzna stoi obok ikony przedstawiającej rozwód
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

Rozwód wiąże się z szeregiem różnych emocji. Każda rozprawa sądowa, a nawet najmniejszy kontakt z byłym partnerem może przywoływać trudne wspomnienia. Zastanawiasz się w jaki sposób umniejszyć sobie i swoim bliskim bólu? Jak przetrwać rozwód i zacząć nowe życie? W tym artykule postaram się przybliżyć odpowiedzi na zadane pytania. 

Rozwód i co teraz?

Badania potwierdzają, że rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń, które mogą pojawić się w życiu człowieka. To silne przeżycie dla każdej jednostki. Na początek chciałabym zwrócić Ci jednak uwagę na fakt, że aż 67% Polaków zna kogoś kto jest rozwiedziony. Poniżej znajdziesz sposoby, które ułatwią Ci rozstanie. 

Zaakceptuj decyzję o rozwodzie

W pierwszej kolejności warto zaakceptować decyzję o rozwodzie i jego konsekwencjach. Jednak bez pośpiechu. Daj sobie czas i przestrzeń na to, aby wyrazić pojawiające się w Tobie emocje. Możesz odczuwać smutek, poczucie winy, czy złość, to normalne. Postaraj się też zaakceptować emocje swojego byłego partnera, co w znacznym stopniu ułatwi Waszą wspólną komunikację.

Pamiętaj, że strata osoby w wyniku rozwodu przypomina stratę na skutek śmierci kogoś bliskiego. Dlatego warto dać sobie czas na żałobę. Przydatna może okazać się wiedza na temat następujących po sobie faz żałoby: 

1. Zaprzeczenie straty, zaskoczenie informacją o stracie, na skutek którego pojawia się złość i poczucie bezradności.

2. Uświadomienie straty, kiedy odczuwasz dyskomfort na każde nawet nieznaczne wspomnienie o byłym małżonku. 

3. Wycofanie charakteryzujące się odczuwaniem smutku i brakiem sensu w życiu. 

4. Powrót do zdrowia następuje, kiedy zaakceptujesz los i zaczniesz powoli odzyskiwać siłę do życia.

5. Nowy rozdział to moment, w którym uczysz się radzić sobie bez osoby, którą straciłeś. 

Rozwód to nie jest życiowa porażka

Pamiętaj, że rozwód nie jest życiową porażką. To też nie jest koniec świata. Traktuj go jako krok w stronę zadbania o samego siebie. Jeżeli masz trudności z przepracowaniem emocji to przydatne będzie prowadzenie dziennika, w którym zapiszesz wszelkie tłumione myśli. Poczujesz się lepiej, kiedy wyrzucisz je z siebie. 

Znajdź wsparcie

Ważnym aspektem jest znalezienie wsparcia w bliskich Ci osobach. Rozmawiaj z bliskimi i nie bój się prosić o pomoc. Jeżeli odczuwasz długotrwałe, negatywne skutki rozwodu lub trudno Ci rozmawiać o sytuacji z kimś bliskim, to przydatna będzie pomoc psychologa. Dzięki temu nie będziesz się czuł osamotniony. 

Plan na nowe życie

Poświęć trochę czasu na zaplanowanie kolejnych kroków w swoim życiu. Zastanów się co jest dla Ciebie ważne, a także jakie zadania w związku z rozwodem musisz wykonać. Pomyśl o swoich celach i pragnieniach i o tym, jak Twoje życie ma wyglądać bez dotychczasowego partnera.

Spełnij swoje pragnienia i otwórz się na nowe doznania, relacje, czy aktywności. Zrób rzeczy, które od zawsze chciałeś spróbować. Odkryj nowe hobby. 

Nie karaj się za odczuwane emocje

Pamiętaj, że odczuwanie różnych nawet skrajnych emocji w trakcie rozwodu jest normalne. Nie karaj się za zwątpienie, poczucie winy, krzywdy, czy złość. Emocje te pojawiają się nawet po orzeczeniu rozwodu, bo to naturalna reakcja na rozstanie z bliską osobą. Nie umniejszaj swoim emocjom, a postaraj się wyciągnąć z nich lekcje.

Pamiętaj o dzieciach

Dzieci bardzo często odczuwają rozwód rodziców jako negatywne doświadczenie. Skutki rozwodu mogą wpływać na nastrój dziecka, czy sposób postrzegania przez niego otaczającej rzeczywistości. 

Dlatego tak ważne jest, aby dziecko nie odgrywało roli świadka konfliktu, czy uczestnika kłótni między rodzicami. Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa swojego podopiecznego, tak aby nie czuło się zagrożone. Zachęcaj je do wyrażania emocji i swobodnego rozmawiania o sytuacji.

Unikaj konfliktu

Jeżeli jest to możliwe to unikaj konfliktowych sytuacji z byłym partnerem. Postaraj się osiągnąć porozumienie, w czym może pomóc Ci mediacja sądowa. Zachowaj spokój w rozmowie z drugą stroną. 

Próba rozwiązania konfliktu w sądzie może powodować narastanie wrogości, a w efekcie do negatywnego oddziaływania na kontakty z bliskimi, czy dzieckiem. Jeżeli masz więc jeszcze wybór to zdecyduj się na rozwiązanie małżeństwa za porozumieniem stron. 

Pamiętaj o formalnościach

Wyzwaniem podczas rozwodu może okazać się załatwienie wszelkich formalności z nim związanych. Dlatego spróbuj odpowiednio przygotować się do kolejnych działań takich jak np. podział majątku, czy ustalenie kontaktów z dzieckiem. Możesz zrobić sobie listę rzeczy, które będą konieczne do załatwienia. 

Jeżeli czujesz, że nie posiadasz odpowiednich zasobów oraz umiejętności, żeby załatwić samodzielnie wszelkie formalności to przydatna będzie pomoc specjalisty w tym zakresie.

Udostępnij artykuł

Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?

W Nowym-Etapie® wypracujemy rozwiązanie, które umożliwi Ci rozwód nawet w 22 dni.
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?