Podział majątku po rozwodzie – czas i koszty

Mężczyzna wskazuje dłonią ikonę przedstawiającą podział majątku
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

Ile trwa podział majątku po rozwodzie? Sprawy sądowe związane z podziałem majątku potrafią trwać latami i pochłaniać ogromne sumy pieniędzy. Pary po rozstaniu bardzo często nie mogą rozpocząć swojego nowego etapu życia. Jeśli chcemy, aby podział majątku po rozwodzie był szybki i możliwie bezbolesny — istnieje rozwiązanie, które spełni te kryteria.

Majątek osobisty i majątek wspólny — jak wykonać podział majątku po rozwodzie?

Przed rozwodem nikt nie zastanawiał się nad tym, która z części majątku należy do kogo. Oboje korzystaliście ze swoich pensji, gdy była taka potrzeba, wymienialiście się autami czy wspólnie dzieliliście mieszkanie lub dom. Nikt nie starał się wyrównać żadnych kosztów drugiej stronie, a wszystkie wydatki ponosiliście razem. Po rozwodzie, jeżeli nie uda się nam porozumieć, sąd będzie musiał odpowiednio podzielić zgromadzony do tego momentu majątek. Wszystko, co było w naszym posiadaniu lub zostało przez nas zakupione przed zawarciem małżeństwa, będzie stanowiło majątek osobisty. W takich sytuacjach zdarza się jednak, że już przed zawarciem związku w świetle prawa, kupili Państwo auto, dzieląc się po równo jego kosztami. 

Majątkiem osobistym będą także wszelkiego rodzaju darowizny czy spadki. Nie podlegają one podziałowi i należą wyłącznie do małżonka, który je otrzymał. 

Natomiast z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że od tej chwili wszystko, co dotyczy zarobków, kosztów utrzymania, nawet premii czy dodatkowych wpływów finansowych, będzie należało do wspólnej puli, z której razem będą mogli korzystać mąż i żona. Żyjąc w takiej strukturze kilka lub kilkanaście lat, na pewno trudno będzie jednoznacznie określić, co tak naprawdę jest czyją własnością — nie mówiąc już o dochodzeniu swoich praw na sali sądowej. Nie ukrywajmy, że tutaj wszystko musi być udokumentowane, aby mogło stanowić jakikolwiek dowód w sprawie. 

Zważając na to, warto rozważyć pozasądowe rozwiązanie, jakim jest mediacja. Osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie naprowadzi i pomoże w podziale majątku między małżonkami. Takie ustalenia mogą znacznie przyspieszyć sprawę, a nawet sprawić, że rozwód uzyskamy już na pierwszej rozprawie.

Ile trwa sprawa o podział majątku po rozwodzie?

Podział majątku wspólnego to nieodłączna część rozstania. Może być częścią sprawy rozwodowej, ale nie jest to konieczne. W zasadzie trudno jest jednoznacznie określić, ile będzie trwał podział majątku. Każdy przewód sądowy jest inny, podobnie jak sytuacje majątkowe małżonków. Cała sytuacja komplikuje się zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy obciążeni różnego rodzaju kredytami. Wówczas do samego postępowania sądowego będzie musiał włączyć się bank, który jest częścią sporu. Podobnie sprawa będzie wyglądała, w przypadku, gdy posiadamy jakiekolwiek aktywa, które trudno wycenić. Będą do nich należały rozmaite inwestycje w postaci akcji czy obligacji skarbowych. Jest jednak skuteczny sposób, aby uniknąć wielu wizyt w sądzie. 

Otóż można przy pomocy mediatora porozmawiać o podziale majątku. To neutralny grunt, na którym możecie wyjaśnić swoje potrzeby, biorąc pod uwagę nie tylko zdolności zarobkowe, ale także stan zdrowia, fakt, gdzie będzie mieszkało dziecko, czy dotychczasowe przyzwyczajenia, pochodzące jeszcze z małżeńskiej codzienności. Polubowne ustalenie podziału na pewno przyspieszy rozstanie i pozwoli rozpocząć nowy etap w życiu każdego z małżonków.

Studnia bez dna – czyli czas i koszty sprawy o podział majątku

Nie ma chyba takiej sprawy, która nie generowałaby kosztów. Zarówno rozwód, jak i orzeczenie o podziale majątku może znacząco nadszarpnąć budżet. Na koszty sprawy rozwodowej o podział majątku składa się wiele czynników. Zaczynając od kosztu założenia sprawy, który wynosi 300 zł, w przypadku, gdy złożycie go wspólnie i w porozumieniu. Natomiast jeżeli z wnioskiem o podział majątku wystąpi tylko jeden z małżonków, to opłata ta będzie wynosiła 1000 zł. 

Trzeba liczyć się z tym, że sąd powoła biegłych rzeczoznawców, którzy podejmą się wyceny majątku. Ich wynagrodzenie za jedną opinię wyniesie nawet kilka tysięcy złotych. Nie można zapomnieć o kosztach związanych z wynajęciem adwokata do prowadzenia sprawy w imieniu każdego z małżonków. To tylko część wszystkich wydatków, jakie trzeba będzie ponieść, jeżeli nie uda się dojść do porozumienia w sprawie rozdzielenia majątku. Są też takie koszty, które bardzo trudno policzyć. Zaliczają się do nich czas, opłaty związane z podróżowaniem na rozprawy, czy stres, towarzyszący przeciągającym się sprawom. 

Wszystkie składowe mogą wpłynąć na to, że sądowy podział majątku będzie trwał w nieskończoność. Dzięki naszym darmowym konsultacjom mogą się Państwo przekonać, że zgoda jest możliwa. Nawet jeżeli przestaliście już wierzyć w łagodne rozwiązanie problemu. Przekonajcie się na własnym przykładzie, ile dobra może wnieść profesjonalnie przeprowadzona mediacja.

Sposoby podziału majątku po rozwodzie  – sądowy a ugodowy

Istnieją przynajmniej dwa sposoby na podział wspólnego majątku po rozwodzie między byłymi małżonkami. Pierwszym z nich jest oczywiście sprawa w sądzie. Wówczas należy złożyć odpowiedni wniosek. Jeżeli wskażemy sposób podziału majątku, będzie to bardzo korzystne i na pewno usprawni cały proces. Nie jest to jednak ostateczne i może ulec modyfikacjom podczas sprawy sądowej. Nie da się ukryć, że taki wniosek generuje spore roszady administracyjne. Wszystkie składowe majątku, jak nieruchomości, muszą być dokładnie wypisane. Nie wystarczy sądowi również uwierzenie na słowo. Niezbędne będą dowody własności. Sama droga do rozpoczęcia podziału majątku może się okazać naprawdę wyboista oraz zawiła. 

Mediacja rozwodowa to wiele prostszy i tańszy sposób na podział majątku po rozwodzie. Nasz specjalista zadba o to, abyście czuli się jak najbardziej komfortowo. Podczas rozmów, w których uczestniczy mediator, możecie podzielić swój majątek wedle własnych potrzeb. Jesteśmy pewni, że decydując się na to rozwiązanie, szybko zamknięcie ten etap swojego życia.

Podział majątku po rozwodzie – dlaczego warto zdecydować się na pozasądowe rozstrzygnięcie?

Spotkaliśmy na swojej drodze wiele małżeństw.  Początkowo nie wyobrażali sobie polubownej zgody, a później żałowali, że rozpoczęli batalię sądową o podział wspólnego majątku po rozwodzie. Podejmując próbę mediacji, zyskujemy spokój, a także oszczędność czasu i pieniędzy.  Przeprowadziliśmy już ponad 130 spraw, które zakończyły się na jednej wizycie na sali sądowej. Wszystko dlatego, że byli małżonkowie potrafili odsunąć na chwile wszystkie bolesne doświadczenia z zakończonego małżeństwa i już przed rozprawą polubownie ustalili podział dóbr między sobą. Nikomu nie życzymy, aby musiał przez długie godziny udowadniać przed sądem, czyja jest zmywarka, a czyj jest stół z jadalni.

Pozornie może wydawać się, że mediacja w ogóle nie wchodzi w grę. Jak usiąść i porozmawiać ze swoim partnerem? Skąd mam pewność, że uda się polubownie podzielić majątek po rozwodzie, skoro rozstaliśmy się w gniewie? Bez obaw. Nasz mediator zadba o komfort i pomoże dogadać się, nawet w najtrudniejszych kwestiach. Warto zdecydować się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą rozwodowym, który pomoże uporządkować wszystkie sprawy i doradzi najlepsze rozwiązanie.

Mediacja jako alternatywa sądowego podziału majątku po rozwodzie

Przyrzekaliście sobie miłość, póki śmierć jej nie zakończy. Niestety życie pisze często zupełnie odmienne scenariusze, od tych, które zaplanowaliśmy. W takiej sytuacji powinniśmy zastanowić się, jak szybko przeprowadzić rozwód, ale również sprawnie dokonać podziału wspólnego majątku po rozwodzie. Sprawa w sądzie to opcja dla cierpliwych osób, którym nie szkoda czasu ani pieniędzy. Natomiast pozasądowe rozstrzygnięcie sprawy, w postaci mediacji, pozwoli szybko dojść do porozumienia i podzielić swoje dobra wspólne. 

Jeżeli nadal nie jesteście pewni, jakie rozwiązanie wybrać, warto skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą rozwodowym. W trakcie rozmowy otrzymacie niezbędne porady oraz wstępne koszty rozprawy sądowej o podział majątku. 

Kamil Jura - NOWY ETAP
Kancelaria rozwodowa - NOWY ETAP
Sprawdź ile będzie
kosztować Twój rozwód
Kamil Jura - NOWY ETAP
Udostępnij artykuł

Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?

W Nowym-Etapie® wypracujemy rozwiązanie, które umożliwi Ci rozwód nawet w 22 dni.
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?