Podział majątku u notariusza. Co to jest? Na co warto zwrócić uwagę? Jak przebiega cały proces? I jakie są problemy związane z podziałem majątku? Czy podział majątku jest trudny? Przeczytaj artykuł do końca i odkryj tajniki podziału majątku u notariusza.
Czym jest podział majątku?
Podział majątku to temat, który najczęściej jest rozpatrywany w przypadku chęci zawarcia związku małżeńskiego, rozwodu oraz separacji.
Podzielenie majątku pozwala na uniknięcie niepotrzebnych sporów w przypadku ewentualnej rozłąki małżonków, czy problemów finansowych którejkolwiek ze stron. Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej może być także pomoce, kiedy małżonkowie czują się bardziej komfortowo w relacji z ustanowioną rozdzielnością.
Umowę majątkową małżeńską można więc zawrzeć w trakcie trwania małżeństwa oraz po jego zakończeniu.
Ustalenie rozdzielności majątkowej to wskazanie co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, a co w skład majątku osobistego każdej ze stron.
Co obejmuje wspólność majątkowa?
Z chwilą zawarcia małżeństwa, majątek każdego z partnerów wchodzi we wspólność majątkową. Majątek wspólny obejmuje więc wszelkie przedmioty majątkowe, które partnerzy nabyli w trakcie trwania małżeństwa. Są to:
- dochody z majątku osobistego każdego z małżonków np. praca dorywcza, dochody z wynajmu samochodu, czy mieszkania.
- dochody uzyskane ze stosunku pracy.
- należności zgromadzone na rachunku otwartym lub pracowniczym funduszu emerytalnym.
- należności z innej działalności zarobkowej.
- dochody z majątku wspólnego np. środki pieniężne uzyskane z powodu prowadzenia wspólnej działalności lub wynajmu.
- wszelkie przedmioty nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego tj. ruchomości, prawa majątkowe i nieruchomości.
Jak wygląda procedura podziału majątku?
Z podziałem majątku będziemy mieli do czynienia w przypadku zaktualizowania się którejś z przyczyn ustania wspólności majątkowej:
- rozwód,
- ubezwłasnowolnienie,
- separacja,
- śmierć jednego z byłych małżonków,
- podpisanie intercyzy,
- upadłość.
Podział majątku będzie więc możliwy, kiedy ustanie wspólność majątkowa między małżonkami.
By podzielić majątek w trakcie trwania małżeństwa, należy wkroczyć na drogę sądową lub zrobić to poprzez wizytę u notariusza.
Podział majątku nie musi być jednak ustalany za pośrednictwem notariusza, chyba że do wspólnej masy majątkowej wchodzi nieruchomość. W takim wypadku obligatoryjnie należy ustanowić go w formie aktu notarialnego.
U notariusza konieczna jest zgoda obu stron na podpisanie rozdzielności poprzez umowę majątkową małżeńską. Dopiero po zawarciu tego dokumentu będzie możliwy podział majątku wspólnego. Wszystkie czynności można zrobić podczas jednej wizyty u notariusza. Trwa to znacznie krócej niż w przypadku postępowania sądowego.
Na co warto zwrócić uwagę przy podziale majątku?
Przed wizytą u notariusza lub postępowaniem sądowym warto odpowiednio przygotować się do podziału majątku. W tym celu należy przygotować dane:
- dane małżonków,
- potwierdzenie ustania wspólności majątkowej między małżonkami np. intercyza, orzeczenie separacji, rozwodu, akt zgonu.
- wskazanie na sposób podziału majątku. Możliwe jest podzielenie go w częściach równych, nierównych, a także za spłatą lub dopłatą na małżonka. Co więcej, jeżeli masz szczególne wskazania co do podziału majątku np. przekazanie nieruchomości lub ruchomości na rzecz któregoś z małżonków to też odpowiednio je przygotuj.
- wskazanie na przedmiot umowy, czyli określenie majątku wspólnego małżonków oraz co wchodziło w jego skład.
- określenie podstaw, które uzasadniają nabycie przedmiotów, które podlegają pod podział majątku. Ten punkt może zostać uzgodniony w pomocy z notariuszem.
- wszelkie dokumenty dotyczące majątku wspólnego małżonków tj. akt własności nieruchomości, zaświadczenie dotyczące spółdzielczego prawa do lokalu.
Problemy pojawiające się w związku z podziałem majątku
W przypadku podziału majątku u notariusza nie przewiduje się możliwości zmiany swojego stanowiska, ze względu na wymóg zgodnego wniosku stron.
Natomiast w przypadku postanowienia o podziale majątku przez sąd możliwe jest odwołanie się od orzeczenia. W takim wypadku należy wszcząć postępowanie odwoławcze.
Problemy pojawiające się podczas podziału majątku są najczęściej związane z brakiem zgody między byłymi małżonkami co do prawa własności dzielonego majątku. Określenie sposobu podziału majątku może okazać się problematyczne, kiedy żadna ze stron nie chce zbyć lokalu mieszkalnego, a jednocześnie oboje chcą w nim pozostać. Są to jednak głównie problemy, które indywidualnie zależą od charakteru oraz relacji między stronami.
Warto pamiętać, iż podział majątku za pośrednictwem notariusza może okazać się o wiele mniej czasochłonny i bardziej opłacalny niż w przypadku postępowania przeprowadzanego przez sąd. U notariusza jako małżonkowie macie wpływ na końcowy efekt podziału majątku. Podczas postępowania decyzja ostateczna wydana będzie poprzez postanowienie sądu.