Nie bądź łatwowierna/y! 7 wskazówek na rozwód z narcyzem

Mężczyzna zastanawia się jak wziąć rozwód z narcyzem
Autor artykułu
Kamil Jura

Prawnik i mediator rozwodowy. Twórca nowoczesnego podejścia do sposobu przeprowadzenia rozwodu. Jako jedyny w Polsce wymyślił i opracował od A do Z unikalny schemat działania w sprawach rozwodowych pozwalający na uzyskanie rozwodu nawet w 8 dni.

Narcyz to osoba wyjątkowo trudna do wspólnego funkcjonowania w życiu codziennym. Potrafi być uwodzicielski, uroczy i prezentować cenione przez partnerów cechy. Wynika to niestety w większości z bardzo dobrych umiejętności manipulacyjnych. 

Możesz być przekonany o swojej decyzji w sprawie rozwodu, nie zawsze jednak w związku z narcyzem samo postanowienie będzie wystarczające. Dowiedz się z tego artykułu w jaki sposób wziąć rozwód z narcyzem i zacząć nowe życie.

Jak rozpoznać narcyza?

Na początku warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne tej osobowości. Osoby narcystyczne wyróżniają się przecenianiem swoich osiągnięć oraz talentów. Są przekonane o swojej wyższości nad innymi, wymagają częstych komplementów i skłonne są do ciągłych przechwałek.

Ich relacje z innymi mają na celu przyniesienie wymiernych korzyści, a zatem wykorzystują innych i traktują ich instrumentalnie. Osoby te bywają zazdrosne, aroganckie i nie okazują empatii wobec uczuć i potrzeb innych ludzi. Nie tolerują krytyki, nadmiernie reagują na swoje niepowodzenia i ciągle porównują się z innymi. Często dążą do zdobycia racji, a ich uwaga skupia się przesadnie na wyglądzie i wizerunku.

Szereg przedstawionych powyżej cech pozwoli Ci na rozpoznanie narcyza w swojej drugiej połówce. Pamiętaj jednak, że w relacji z taką osobą warto być uważnym na jej działania. Pamiętaj o regularnym stawianiu granic, dbaniu o własne potrzeby oraz słuchaniu swojej intuicji.

Zacznij od rozmowy

Jeżeli już zdecydowałeś się na rozwód z drugą stroną warto w odpowiedni sposób przygotować się do pierwszej rozmowy na ten temat. Wybierz zatem odpowiedni termin oraz miejsce, które będzie dla Was komfortowe. Ważne jest, aby każda strona miała czas na przetrawienie tej informacji. 

Przygotuj też wcześniej argumenty, które przemawiają za waszym rozstaniem. Nie musisz się wdawać w szczegóły. Spokojnie, ale też stanowczo przekaż decyzję, którą podjąłeś. Pamiętaj, żeby nie podchodzić do rozmowy emocjonalnie, co potwierdzi, że decyzja została przez Ciebie dobrze przemyślana. 

Pokaż swój punkt widzenia małżonkowi i jednocześnie daj mu znać, że rozwód jest jedynym możliwym wyjściem z sytuacji. Nie mogę Ci jednak zagwarantować 100% skuteczności rozmowy, nawet jeśli przeprowadzisz ją zgodnie z powyższymi punktami. 

Zdarza się, że osoba narcystyczna może zareagować na Twoją decyzję o odejściu w różny sposób. W szczególności w takiej sytuacji może próbować manipulować Twoimi kolejnymi krokami, działać na złość, używać ciszy jako narzędzia kary lub reagować agresywnie w sposób niekontrolowany.

Dlatego pamiętaj, że nie jesteś sam w tej sytuacji i zawsze możesz poprosić o wsparcie bliskich. Jeżeli codzienne funkcjonowanie z taką osobą jest szczególnie uciążliwe, to rozważ wyprowadzkę do innego miejsca, wsparcie psychoterapeuty oraz prawnika. 

Rozwód z narcyzem – jak to zrobić?

Jeżeli już poinformowałeś swojego partnera o nadchodzącym rozwodzie, to przyszedł czas na zastanowienie się nad formą rozwodu. Możesz zrobić to samodzielnie, poprzez mediację, czy na sali sądowej w zwykłym trybie. 

Mediacja

Kiedy Twoja druga połówka jest chętna na ugodowy sposób rozwiązania sytuacji, zgłoś się na mediację. W obecności specjalisty narcyz nie będzie tak bardzo kontrolował Twoich decyzji ani stosował technik manipulacyjnych. 

Wówczas specjalista zajmie się ważnymi kwestiami dotyczącymi rozwodu, a Ty będziesz mógł ograniczyć kontakt z nim jedynie do spotkań mediacyjnych oraz rozprawy rozwodowej. W taki sposób szybko i sprawnie zakończysz ten trudny i emocjonalnie wyczerpujący proces.

Rozwód samodzielny

Rozwód możesz też załatwić samodzielnie. W takim przypadku musisz przygotować pozew o rozwód i zawrzeć w nim wszelkie wymagania formalne. Upewnij się, że wniosek zawiera również ważne informacje oraz dowody wskazujące na okoliczności trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. 

Rozwód tradycyjny

Rozwód tradycyjny to ten przeprowadzony w normalnym trybie na sali sądowej. W zależności od sposobu orzekania z winą lub bez winy może przybrać różny charakter. Przygotuj się na to, że sprawa na sali sądowej może trwać dłużej niż przypuszczałeś. 

Jeśli jednak druga strona jest nastawiona na walkę, możliwe że konieczne będzie powoływanie licznych dowodów i świadków w celu uzyskania rozwodu. Niestety trzeba mieć na uwadze, że w takich sytuacjach często intymne fakty z życia małżeńskiego wychodzą na jaw.

7 wskazówek, które pomogą Ci przetrwać rozwód z narcyzem

Niezależnie jednak od wyboru sposobu rozwodu przygotowałem dla Ciebie parę wskazówek na to w jaki sposób porodzić sobie w trakcie rozwodu z narcyzem: 

1. Zredukuj swoje oczekiwania wobec drugiej osoby – nie oczekuj od partnera, że będzie dla Ciebie wyrozumiały, czy empatyczny. Narcyz rzadko taki bywa, a szczególnie w przypadku rozwodu, który może nie jest do końca po jego myśli. W końcu typowy narcyz nie cierpi być sam.

2. Zadbaj o wsparcie dla siebie – porozmawiaj ze swoimi bliskimi i kiedy czujesz się źle otocz się dobrymi osobami. Przyjaciele i rodzina wesprą Cię emocjonalnie i będą towarzyszyć Ci w tej trudnej chwili. 

3. Pamiętaj, że to sytuacja tymczasowa – kiedy masz już dość sprawy rozwodowej, pamiętaj, że jest to tylko tymczasowa sytuacja, w której obecnie się znajdujesz. Przypominaj sobie, że już tylko krok dzieli Cię od uwolnienia się z toksycznej relacji. 

4. Zapewnij sobie wsparcie specjalisty – dobry radca prawny, adwokat czy mediator będą stanowić dla Ciebie ogromne wsparcie w procesie. Pozwól sobie pomóc i skutecznie przeprowadź rozwód z osobami, które mają w tej dziedzinie spore doświadczenie. Samodzielne rozwodzenie się może sprawić jedynie więcej kłopotów i znacznie przedłużyć proces. 

5. Spokój, spokój i jeszcze raz spokój – narcyz może w rozmaity sposób próbować wpłynąć na Twoją decyzję. Warto pamiętać w takiej sytuacji, że tylko spokojne podejście do zaburzonej osoby może dać upragnione efekty. Dzięki zrównoważonemu podejściu nie stracisz kontroli nad sytuacją.

6. Zaplanuj swoje kroki – Wiesz dobrze, że na drugiej stronie ringu stoi mocny zawodnik, dlatego przygotuj się odpowiednio nie tylko do rozmowy, ale także całego procesu sądowego. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, dokładnie przemyśl swoje decyzje i planuj swoje kroki, aby minimalizować szkody emocjonalne i finansowe

7. Skup się na sobie – Skrupulatnie dbaj o swoje własne potrzeby i dobre samopoczucie. Nie pozwól, aby myśli o zemście wpłynęły negatywnie na twoją sytuację. Zapamiętaj, że chwilowe zadowolenie z pokonania twojego byłego partnera może być drogie w postaci kosztów finansowych, emocjonalnych i fizycznych, np. w wyniku skomplikowanego procesu rozwodowego z orzeczeniem o winie. Skup się na własnym dobru i wygodzie, aby proces zakończył się jak najszybciej. W ten sposób będziesz mógł zacząć nowy rozdział w swoim życiu bez przeszkód z przeszłości.

Pamiętaj, że rozwód z narcyzem może być trudnym procesem, ale z odpowiednim wsparciem i podejściem, jest możliwy. Dlatego, jeżeli potrzebujesz pomocy terapeutycznej nie bój się po nią sięgnąć i skontaktuj się ze specjalistą. Pomoże Ci on w poradzeniu sobie z emocjonalnymi skutkami rozwodu z osobą narcystyczną.

Rozwód nawet w 8 dni z Programem Ochrony Dzieci™

Zakończ nieszczęśliwy związek dbając swoje o finanse, bez traumy dla Ciebie i dzieci, bez walki w sądzie, bez wyciągania brudów oraz bez niszczenia relacji ze znajomymi i rodziną.

 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód 
Chcesz się rozwieść szybko i bez zbędnych kosztów?
 Sprawdź ile będzie kosztować Twój rozwód